Založ si blog

Exkluzívne s premiérkou

Keby sa tak tí, čo stoja na čele, radšej postavili pevne na nohy! / Radič S. /

 

Netrpezlivo sediac, so vzrušením hlboko uloženým v žalúdku, som s predstihom očakával v pohodlnom kresle luxusnej kaviarne osobu, ktorá stojí na čele tejto malej, trochu zakomplexovanej, krajinky. Miesto dýchalo minulou i súčasnou dobou, návštevami štátnikov, či osobnosti z rôznych oblasti spoločenského života.

Minulosť bola zosobnená architektonickým štýlom, ktorý sa dnes už len tak nevidí. Bol výrazný, jednoznačný, niesol rukopis silnej individuality, ktorá ho navrhla pedantne, do posledného detailu. Zároveň človeka upokojoval a navádzal k príjemnému rozjímaniu.

Súčasnosť sa črtala z neoholených a čiastočne zanedbaných tvárí obsluhujúceho personálu, či čerstvých novín, zavesených v štýlových držiakoch poblíž vešiakov a hlavne z predraženého a nenápaditého nápojového lístka na úrovni štvrtej cenovej skupiny počas konania majstrovstiev sveta v hokeji. V celej kaviarni som bol jediný hosť. Tak si to vyžiadala Ona.

Zhruba po štvrťhodinke nepokoja, ktorý sa zavesil do priestoru, sa razantne otvorili vstupné dvere. Do miestnosti priam vpálili štyria statní mladíci v tmavých lacných jednotných oblekoch s čiastočne ufúľanými topánkami. Ich hrubé krky a vyholené hlavy boli jasnou predzvesťou, že som sa dočkal, že prichádza niekto nezvyčajný. Po naplnení nacvičených úkonov, nastala na pár sekúnd pauza, ktorú vyplnili hovory do ukrytých mikrofónov. Nastalo mŕtvo.

Do miestnosti vstúpil jeden z jej asistentov. Za ním kráčala Ona. Jej vizáž sa nelíšila od toho, čo sa prezentuje v médiách. Oblečením, ba ani vzozrením  ma neočarila. Čiastočne som sa uvoľnil. Prichádzala ku mne tuctová žena v strednom veku, ktorá sa snažila pôsobiť jednoducho, neformálne. Bol som sklamaný. Účes, ktorý sa k nej nehodí. Mejkap bez nádychu sviežosti či honoru. A oblečenie ako zo zlého sna, či z módy pre dôchodkyne socialistického veku. Neurážam, konštatujem. Spomenul som si na interview s šarmantnou Francúzkou Catherine, staršou od nej o desať rokov, ktorá by však očarila i Onura zo Šeherezády.  Snáď to napraví rozhovor.

Prebehli zdvorilostné formality. Oznámila mi , že má na mňa pätnásť minút. Kládol som jednoduché otázky, dostal som školenie z demagógie, namiesto jasných a zrozumiteľných postojov. Pri otázke ohľadne voľby generálneho prokurátora jej tón prešiel do agresívneho útoku. Nič pozitívne som sa nedozvedel. Ak bolo niečo kladné, boli to len jej želania, ktoré však nemali oporu v skutočnom vývoji ekonomiky. Vôbec nemala predstavu o príjmoch bežných ľudí a už vôbec  nevedela ani odhadnúť, koľko zarába bežný človek na Orave či na Zemplíne. Bol som uvoľnený, Ona sa snažila presvedčiť samu seba. Náš rozhovor sa zmenil na jej monológ, aké to má ťažké, ako by veľmi chcela a ako jej všetci kladú polená pod nohy. Hovorila z nej sebavedomá faloš. Už mi nevadilo jej nemožné oblečenie, kruhy pod očami, či neupravené vlasy. Vadilo mi, že ešte tri roky bude gniaviť túto krajinu podľa pokynov z centrál jej koaličníkov. Prekážalo mi, že mala šancu, našu vieru, no zapredala dušu pre pár drobných a nás nechala v štichu. Možno sme ju precenili.

“Nevylučujem ….” mi znelo v ušiach ešte aj po našej rozlúčke. Ja som ju vylúčil na dobro a zmieril som sa u nej s “pokročilou fázou progresívneho zlyhávania intelektu v dôsledku nezvládania moci,” ako jeden z žurnalistov  mienkotvorného denníka.


Píšem, píšeš, píše

22.07.2016

Tak si tu píšete. Píše vlastne každý. Aj ten, čo písať nevie a písaniu nerozumie. Veď nerozumiem ani ja. Máme slobodu názoru, ktorá sa prekrýva s anarchiou, tak píšu všetci. Píše Peter, viac »

Je lepší utečenec na hranici, či utopenec v špajzi?

18.10.2015

Je lepšie byť zmätený, ako byť zmätok. Je lepšie byť špinavý, ako byť špina. Je lepšie ak ona mešká, ako keď jej mešká. Je lepšie byť s bláznami, ako byť blázon. Je lepšie byť viac »

Ďakujem, Luciano

17.10.2015

Sedím na nekonečných schodoch kamsi do neba. Tak si to asi prial Luciano. Sedím a sledujem mravcov v Central Parku. Sedím a čakám. Stojí mi to za to. Vôkol mňa ticho. Občas zabzučia výťahy. viac »

CZECH-ELECTION/

Ohlasy svetových médií na české voľby: Vyhral populista Babiš

21.10.2017 20:46, aktualizované: 21:04

Na výsledky českých volieb reagujú svetové médiá aj agentúry.

medved, kontajner

Spoločná poľovačka stála život medvedicu

21.10.2017 20:26

O život prišla ďalšia tatranská medvedica, zastrelil ju príslušník rovnakého poľovníckeho združenia ako v prípade medializovanej samice Ingrid.

katalánsko, barcelona

Puigdemont: postup Madridu je najhorším útokom od čias Franka

21.10.2017 19:42, aktualizované: 21:41

V Barcelone demonštruje 450 000 ľudí za nezávislosť Katalánska.

spánok, nespavosť, hodiny, budík, noc, posteľ, stres, vstávanie

Na budúci víkend sa znovu mení čas

21.10.2017 19:19

V noci zo soboty 28. na nedeľu 29. októbra vrátime ručičky o 3:00 späť na 2:00 a pospíme si tak o hodinu dlhšie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 171
Celková čítanosť: 296309x
Priemerná čítanosť článkov: 1733x

Autor blogu

Odkazy