Maďarská matematika nerovnosti

22. októbra 2010, josezuna, o politike

„Keď som o trištvrte na päť dňa 4. júna 1920 pod zmluvu nesúcu meno ‚Trianon’ napísal svoje meno, vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov popísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné.“

JUDr. Štefan Osuský

 

Nie som nacionalista, ani nechcem prilievať olej do ohňa naštrbených slovensko – maďarských vzťahov. Chcem len povedať, že súčasná maďarská politika na čele s FIDESZ-om je voči Slovensku a Slovenskej štátnosti absolútne nepriateľská. Robí tak z jednoduchého dôvodu. Túžba po absolútnej moci sa veľmi dobre zvezie po nacionalistickej vlne.  Neschopnosť uskutočniť zmeny v ekonomike, vyvažuje schopnosť absolútnej agresie voči svojím susedom.  Je to veľmi nebezpečná hra, ktorú pán Orbán bude hnať asi do krajnosti. Moc, ústavnú väčšinu už má, využije na jatrenie rán v maďarskej duši, len aby nemusel riešiť ekonomické reformy, aby nemusel národu priznať, že maďarská ekonomika sa nachádza v ešte väčšej kríze ako svet v tridsiatych rokoch.

„Najväčšou hrozbou je, že v tomto kolobehu sľubov, ich zákonitého nesplnenia a čoraz nereálnejších sociálnych požiadaviek sa otvára priestor pre populistických autoritárskych vodcov, ktorí dokážu väčšinu voličov presvedčiť, že pre nich matematické zákony neplatia.“   SME, Peter Morvay

Tragédia je, že matematika platí aj v Maďarsku. Poznanie bude kruté. A v tejto fáze poznania, keď sa matematika začne plne prejavovať, bude náš sused ešte agresivnejší. Mám obavu, či naše súčasne vedenie štátu plne chápe, čo sa deje za našou južnou hranicou. Ministerstvo zahraničných vecí posunie do parlamentu novelu zákona o dvojitom občianstve, bez toho, aby bol tento prerokovaný v koaličnej rade. Chápem, že to mal byť ústretový prejav, na ktorom sa dohodol Výhybkár na maratóne v Budapešti. Len nechápem, že odpoveď z Budapešti dáva Maďarom v zahraničí volebné právo a začína si občanov Slovenskej republiky začleňovať do svojej politiky. Ak budem matematik, tak dochádza k nerovnosti a to asi nebude ľahké riešenie.

Neviem, ako by reagoval na kroky našej vlády pán Osuský, ale mylím si, že všetci, ktorí sedia v parlamente, by si ho mali pripomenúť a zamysleť sa nad ním. Chcel nám niečo odkázať.