Ženská krása?

Vestonicka_venuse_edit

Asi každý chlap má svoju predstavu reakcie na moju otázku. A určite aj mnohá žena. Otázka jednoduchá. Odpoveď zložitá. Viac ako celý román. Napriek tomu by ma zaujímalo, čo spôsobuje v našom mozgu tú obrovskú rozmanitosť vnímania fenoménu ženskej krásy. Veď prvotne sme všetci z jednej tlupy. Len nevieme, či už v tej tlupe bola podstatná krása alebo bolo na prvom mieste rozmnožovanie, zachovanie rodu. Akékoľvek tvrdenia v prospech jednej alebo druhej možnosti sú dnes už len vedecké dohady. Akurát ideál, či meradlo sa menilo. Najstaršie nálezy rôznych Venuší síce nášmu vnímaniu neulahodia ale jasne zobrazujú ženu s jej atribútmi materstva. Žeby predsa na prvom mieste zachovanie rodu? Či to bol vzor estetiky lovca mamutov?

 

Akým postupom sa prefiltrovali, vytriedili jednotlivé podstatné znaky, ktoré dnes vnímame, ako záchytné body pri posudzovaní ženskej krásy? A ešte aj tie skresľujeme, potláčame, vytvárame si svoje vlastné. Dá sa vôbec nájsť vzorec, ktorý by fungoval ako tak univerzálne? Asi nie. Storočiami sa názory menili. Najstaršie civilizácie, ktoré nám uchovali aj výtvarné zobrazenie , zobrazujú krajšiu polovicu sveta temer v mierach dneška. To málo čo sa zachovalo, hovorí o žene štíhlej, s prsiami i bokmi. Antika taktiež velebila ženu pekne urastenú, blízku našej predstave. Po Kristovi sa postupne do výtvarného prejavu, ktorý sa zachoval, votrel postupne guľatejší obraz. Až v závere minulého storočia sa nám svet módy a modelingu, či nereálny svet celebrít, snažil  vnútiť vychrtlé krásky. A deje sa tak do dnes. Pri pohľade na ne, mám obavy či sa pri chôdzi nezlomia. Či môžu von za veterného počasia. Krása opak ošklivosti, oku lahodiaca estetika. Rozdielnosť v našom vnímaní. 

 

velasquez_rokeby_venus

Čo nás skôr položí ?

26.03.2020

Som zatvorený doma. Tak mi prikázala vláda. Sledujem život za oknom. A rozmýšľam, či som nariadenia vlády nezobral moc dôsledne. Som doma, ako káže vláda. Pracovať sa mi nedá, nemôžem využívať home office, charakter mojej práce to neumožňuje. Času mám hodne, tak premýšľam. A premýšľanie je niekedy aj na príťaž. Môžete napríklad zistiť, že ľudia majú o [...]

Píšem, píšeš, píše

22.07.2016

Tak si tu píšete. Píše vlastne každý. Aj ten, čo písať nevie a písaniu nerozumie. Veď nerozumiem ani ja. Máme slobodu názoru, ktorá sa prekrýva s anarchiou, tak píšu všetci. Píše Peter, ba i Pavol a neveriaci Tomáš asi najviac. Sme obraz svojej spoločnosti. Kde každý môže mať svoj názor. Hlupák , ba aj ten bez názoru, dokonca aj ten čo si myslí, že má pravdu. [...]

Je lepší utečenec na hranici, či utopenec v špajzi?

18.10.2015

Je lepšie byť zmätený, ako byť zmätok. Je lepšie byť špinavý, ako byť špina. Je lepšie ak ona mešká, ako keď jej mešká. Je lepšie byť s bláznami, ako byť blázon. Je lepšie byť dobitý, ako byť dobytok. Je lepšie pískať si, ako byť vypískaný. Je lepšie sa vyplakať, ako byť vyplákaný. Je lepšie užiť si, ako byť využitý. Je lepšie mať pruhy na tričku, [...]

NRSR rokovanie parlament

Spor o prílepky vrcholí. Parlament sa pokúsi prelomiť prezidentské veto

28.04.2026 14:21

Nie obsah zákonov, ale spôsob ich schválenia si vyslúžil prezidentské veto.

Péter Szijjártó

Szijjártó dostal tvrdú ranu. Magyar ho v parlamente nechce, obviňuje ho zo zrady Maďarska

28.04.2026 14:11

Fidesz ešte oficiálne neoznámil svojho kandidáta na podpredsedu parlamentu, Magyar však zrejme reagoval na zákulisné rokovania, ktoré už prebiehajú.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj tvrdo udrel na Izrael: Kupujete ukradnuté ukrajinské obilie od Rusov

28.04.2026 14:10

Ukrajina pracuje na sankciách, ktoré postihnú tých, ktorí obilie ukradnuté Ukrajine prepravujú a ktorí z takýchto obchodov profitujú.

László Gubík

„Kriminalizujú nás, tvrdí Gubík. Magyar prisľúbil politickú podporu

28.04.2026 13:34

Sľub dodržal. Budúci maďarský premiér sa stretol s predsedom Maďarskej aliancie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 612957x
Priemerná čítanosť článkov: 3564x

Autor blogu

Odkazy