Krásne je žiť

Mal som päť rokov, keď mal v Amerike premiéru film Doktor Živago. Moje staršie sestry šaleli, nechápal som. Vystrihovali si počerného fúzatého chlapa a lepili do zošita. Film o voľajakom doktorovi. To bolo moje prvé stretnutie s Doktorom Živagom. Ako čas bežal, na film som zabudol. Občas som zazrel v časopise peknú blondínu Julie Christie, ktorú označovali za najhoršie oblečenú  herečku v Hollywoode. Mne sa na obrázku páčila. Veď mňa v tom mladom veku aj tak handry nezaujímali. Ja som dychtil po jej duši. Na gymnáziu som sa dopočul, že súčasťou ruskej literatúry je aj nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Boris Pasternak. Ako povinné čítanie sme ho nemali a v knižnici ho tiež nemali. Tak som tú novelu neprečítal. Aj keď musím priznať, že má vždy priťahovala, veď bola zakázaná a zakázané ovocie najviac chutí.

Po revolúcii sa všetko, čo socialistická cenzúra nepovoľovala, stálo dostupným. Hektická doba zahnala Doktora Živaga až kdesi do kútika môjho mozgu. Ale osud zariadil, že som sa k filmu predsa len dostal. Ležal som doma po úraze a tak som doháňal svoj kultúrny deficit. Medzi prachom zapadnutými DVD som objavil perlu. Skutočnú klasickú filmovú perlu. Žiarivý životom pretkaný film. Oscarovú verziu s Omarom Sharifom, Julie Christie a Geraldine Chaplinovou v hlavných úlohách. Tri hodiny som sedel ako prikovaný a pozeral na ten úžasný filmový koncert. Plne som konečne pochopil svoje sestry. Film o ľudskej túžbe po šťastí, túžbe milovať a byť milovaný. Obraz krutého sveta, ktorý nedovoľuje naplniť naše sny, ktorý chce zničiť naše city, človeka v nás. Bolo mi nádherne clivo, keď Doktor Živago skončil svoju púť.

Preto odporúčam dnes večer na ČT2 o 21. hodine Doktora Živaga.

 


 

Čo nás skôr položí ?

26.03.2020

Som zatvorený doma. Tak mi prikázala vláda. Sledujem život za oknom. A rozmýšľam, či som nariadenia vlády nezobral moc dôsledne. Som doma, ako káže vláda. Pracovať sa mi nedá, nemôžem využívať home office, charakter mojej práce to neumožňuje. Času mám hodne, tak premýšľam. A premýšľanie je niekedy aj na príťaž. Môžete napríklad zistiť, že ľudia majú o [...]

Píšem, píšeš, píše

22.07.2016

Tak si tu píšete. Píše vlastne každý. Aj ten, čo písať nevie a písaniu nerozumie. Veď nerozumiem ani ja. Máme slobodu názoru, ktorá sa prekrýva s anarchiou, tak píšu všetci. Píše Peter, ba i Pavol a neveriaci Tomáš asi najviac. Sme obraz svojej spoločnosti. Kde každý môže mať svoj názor. Hlupák , ba aj ten bez názoru, dokonca aj ten čo si myslí, že má pravdu. [...]

Je lepší utečenec na hranici, či utopenec v špajzi?

18.10.2015

Je lepšie byť zmätený, ako byť zmätok. Je lepšie byť špinavý, ako byť špina. Je lepšie ak ona mešká, ako keď jej mešká. Je lepšie byť s bláznami, ako byť blázon. Je lepšie byť dobitý, ako byť dobytok. Je lepšie pískať si, ako byť vypískaný. Je lepšie sa vyplakať, ako byť vyplákaný. Je lepšie užiť si, ako byť využitý. Je lepšie mať pruhy na tričku, [...]

IDEB 2018

Ide sa zbrojiť. Štáty EÚ sa predbežne dohodli na balíku za 1,5 miliardy eur

18.06.2025 22:14

Úniové štáty o programe nazvanom skratkou EDIP rokovali viac ako rok.

Decroix  fiala

Fialova vláda ustála už štvrté hlasovanie o vyslovení nedôvery

18.06.2025 21:16, aktualizované: 21:57

Za pád vlády hlasovalo 94 poslancov ANO, SPD a Pirátov, potrebných bolo 101 hlasov.

Andrej Danko / Robert Fico /

Neutralita Slovenska? Zase ste naleteli na Ficovu mediálnu hru. Odkázal novinárom Danko

18.06.2025 20:09

Podľa šéfa SNS to nie je teraz aktuálna téma.

LittvaFest, Liptovské Sliače

Veľká pocta pre fenomenálneho Liptáka: V rodnej dedine mu pripravili unikátny festival

18.06.2025 19:30

Precestoval kus sveta, kde ukazoval krásu slovenských tradícií. Vojtech Littva by v júli oslávil 85 rokov. V jeho rodisku na neho spomínali vo veľkom štýle.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 584749x
Priemerná čítanosť článkov: 3400x

Autor blogu

Odkazy