Keď kino bolo o živote

Pred sedemdesiatimi deviatimi rokmi sa v meste umenia, Paríži,  narodil jeden z najväčších predstaviteľov novej vlny vo Francúzsku, Francois Truffaut. Od detstva túžil robiť filmy. Filmové umenie a vôbec umenie ho očarilo. Jeho túžbou bolo zvládnuť týždenne niekoľko kníh a denne niekoľko filmov. Svoju sčítanosť a znalosť filmového umenia pretavil do svojich filmov, ktoré sú dnes filmovou klasikou. Filmy plné života, ľudských túžob, lásky, nenávisti, plné emócii. Do svojich filmov vniesol problémy človeka z mäsa a kosti, ktorému sa dalo uveriť. V jeho hrdinoch sa mohol nájsť každý. Dnes by oslavoval, keby nezomrel  tak mladý vo veku päťdesiat dva rokov. Na dnešný podvečer vám preto odporúčam jeden z jeho filmov plný vášní, citového vzrušenia, pravdivých ľudských osudov, Žena od susedov.

Vo filme excelujú tridsaťtri ročný Gerard Depardieu a mladá Fanny Ardant. Je to skvost. Želám pekné kino pri spomienke na Francoisa.


Čo nás skôr položí ?

26.03.2020

Som zatvorený doma. Tak mi prikázala vláda. Sledujem život za oknom. A rozmýšľam, či som nariadenia vlády nezobral moc dôsledne. Som doma, ako káže vláda. Pracovať sa mi nedá, nemôžem využívať home office, charakter mojej práce to neumožňuje. Času mám hodne, tak premýšľam. A premýšľanie je niekedy aj na príťaž. Môžete napríklad zistiť, že ľudia majú o [...]

Píšem, píšeš, píše

22.07.2016

Tak si tu píšete. Píše vlastne každý. Aj ten, čo písať nevie a písaniu nerozumie. Veď nerozumiem ani ja. Máme slobodu názoru, ktorá sa prekrýva s anarchiou, tak píšu všetci. Píše Peter, ba i Pavol a neveriaci Tomáš asi najviac. Sme obraz svojej spoločnosti. Kde každý môže mať svoj názor. Hlupák , ba aj ten bez názoru, dokonca aj ten čo si myslí, že má pravdu. [...]

Je lepší utečenec na hranici, či utopenec v špajzi?

18.10.2015

Je lepšie byť zmätený, ako byť zmätok. Je lepšie byť špinavý, ako byť špina. Je lepšie ak ona mešká, ako keď jej mešká. Je lepšie byť s bláznami, ako byť blázon. Je lepšie byť dobitý, ako byť dobytok. Je lepšie pískať si, ako byť vypískaný. Je lepšie sa vyplakať, ako byť vyplákaný. Je lepšie užiť si, ako byť využitý. Je lepšie mať pruhy na tričku, [...]

Donald Trump

90-dňové „prímerie“ sa končí. Trump posiela krajinám listy o clách

07.07.2025 07:12

Donald Trump podľa ministra „práve teraz stanovuje sadzby a uzatvára dohody“.

Donald Trump

Trump označil Muskove zakladanie novej strany za smiešne

07.07.2025 06:49

Musk v sobotu oznámil založenie novej politickej strany s názov Amerika.

Vladimir Putin

ONLINE: Rutte: Rusko sa obnovuje ohromujúcim tempom. Ak nedáme viac na obranu, budeme sa musieť učiť ruštinu

07.07.2025 06:30

Rusko podľa šéfa NATO Rutteho produkuje trikrát viac munície za tri mesiace, ako celá aliancia za rok. To sa musí zmeniť, uviedol.

Trump

Profesor stratégie: Trump ako ruský agent? Na to nevie premýšľať

07.07.2025 06:00

Historik a profesor strategických štúdií Phillips O’Brien: Americký prezident Donald Trump škodí Ukrajine a vo vojne pomáha šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 585992x
Priemerná čítanosť článkov: 3407x

Autor blogu

Odkazy